Przed zapanowaniem zimowego spoczynku przede wszystkim pozbywamy sie chwastów ze strefy głębokiej. Nadmiar roślin można przeznaczyć na kompost, po uprzednim zostawieniu ich na 2 dni w okolicy stawu. Grzybienie karłowate oraz te o miedzianych lub żółtych kwiatach, jako że są bardzo wrażliwe powinny być opuszczone na głębokość minimum 50 cm, gdyż tam bezpiecznie przezimują do kwietnia. Na dno stawu powinniśmy też opuścić ceramiczne rury i gąsiory, które chcemy przezimować.

W przypadku mocno zamulonego stawu – czyli warstwa mułu na dnie jest grubsza niż 15 cm – za pomocą pompy ssącej pozbywamy się nadmiaru szlamu. Najlepiej jest założyć siatkę o drobnych oczkach na rurę ssącą, wówczas zimujące na dnie stawu zwierzątka nie doznają szkody. A odessany już materiał trzeba pozostawić na 2-3 dni w okolicy stawu.

We wrześniu czekają nas jeszcze pospolite prace porządkowe takie jak: zebranie nasion w okolicy stawu, prześwietlenie i/lub przegrupowanie rozrośniętych roślin, usuwanie przekwitłych kwiatów, ścinanie i usuwanie obumarłych liści w stawie i nad nim, zwłaszcza liści grzybienie.