Najpowszechniej występujące kształty figur to zwierzęta wodne: od najmniejszych – ryby, żaby, żółwie, po największe – hipopotamy czy słonie.

Choć głównie importowane z Chin, to także spotykane są wyrabiane ręcznie, z dopracowanymi detalami tj. pancerze żółwi czy rybie łuski.

Często spotykane są również szklane bądź kamienne kule, putta, kosze owoców czy figury postaci z bajek lub legend, jakby strzegące całych założeń.

Do ogrodów orientalnych często wstawia się różnej wielkości amfory, które doskonale komponują się na przykład z bambusem i niepospolitymi trawami. Postawić je trzeba tak, aby nie wypełniały się deszczówką, a zimą trzeba ochronić je przed mrozem.

Niekwestionowaną zaletą wodotrysków jest to, że poruszająca się woda ożywi każdy zbiornik wodny. Ponadto każdy ruch wody dodatkowo ją natlenia.

Zaletą – a dla niektórych wadą – może być szum szemrzącej wody. Na niektórych działa on bowiem uspokajająco. Dla sąsiadów, dla których szum też może być uciążliwy, pomocne są wyłączniki czasowe, sterujące pracą urządzeń wodnych.

Silny przepływ, a co za tym idzie, mieszanie się warstw wody w stawie, mogą utrudnić życie wodnych roślin.

Woda w cienkich wodotryskach, wodnych dzwonkach na przykład, szybko się ogrzewa. Wpływa to także na szybkie ogrzanie się wody w całym zbiorniku wodnym.