Doskonałym uzupełnieniem japońskich ogrodów są japońskie kamienne latarnie.Ten rodzaj ozdób wywodzi się, co prawda, z Chin, ale doskonale pasuje do roślinności, kamieni, szemrzącej wody oraz rzeźb.

W odróżnieniu od odlewanych z brązu latarni z Chin, w Japonii postawiono już w V wieku na granit. Początkowo ozdabiały one ogródki herbaciane i wskazywały drogę do miejsca ceremonii, do rangi której – wedle ściśle ustalonego rytuału – urastało picie herbaty.

Na rynku wiele jest japońskich kamiennych latarni produkcji chińskiej. Standardowo składa się z pięciu części, są to: pokrywa, daszek, skrzynka na światło, trzon i cokół.

Wśród japońskich latarni kamiennych wyróżniamy:

– Yukimi-Gata, czyli latarnię do kontemplowania piękna śniegu, charakteryzuje szeroki, wystający daszek, na którym zimą osadza się śnieżna czapa. Najczęściej na tę latarnię decydują się właściciele stawów z karpiami i chętnie ustawiają ją w pobliżu wody.

– Tachi-Gata to wysoka, wąska latarnia cokołowa o charakterystycznych, wyjątkowych kształtach. Początkowo stawiana była na drodze do świątyń. Pięknie się prezentuje jako ozdoba wolno stojąca w ogrodzie.

– Ikekomi-Gata(latarnia zakopana) – najbardziej elegancka ze wszystkich rodzajów. Jak nazwa wskazuje, ustawiona jest bezpośrednio na ziemi, nie ma cokołu. Najefektowniej prezentuje się w pobliżu stawu, otoczona roślinnością.

– Oki-Gata (mała latarnia) jest delikatna i niewielkich rozmiarów. Często urozmaica otoczenie stawu lub skraje ogrodowych dróżek lub ich skrzyżowania.

Ustawienie kamiennych latarni:

Latarnie składają się z pięciu części: pokrywa, daszek, skrzynka na światło, trzon i cokół. Najczęściej zestawiana jest systemem pióra i wpustu, czyli połączenia rodzaju złącza wtykowego. Pokrywa osadzana jest na płycie lekko oszlifowanej.

Pod latarnię warto wylać fundament, dla pewności, że stabilnie stoi. I to ze względów bezpieczeństwa bawiących się w pobliżu dzieci i zwierząt czy odpoczywających bądź oglądających, jak i kwestii czysto finansowych – dosztukowanie potłuczonych części może być trudne, czasem nawet niemożliwe. O zakupie nowej latarni nie wspominając.

Szczeliny można wypełnić silikonem lub bezbarwnym klejem do kamienia.

Wagi latarni

Ze względu na materiał, z którego wykonane są japońskie latarnie, są one ciężkie. Na przykładzie Yukimi-Gata przedstawia się to następująco:

Wysokość latarni [cm] Liczba elementów Przybliżona waga [kg]
45 5 50
60 5 90
65 5 170
90 5 320
105 5 500
120 5 750

Pagody i kamienne wieże

Inną ozdobą założeń ogrodowych w stylu japońskim są pagody, czyli imitacjebuddyjskich świątyń lub innych budowli kultowych charakterystycznych dla wschodniej i południowej Azji. Są to bogato zdobione wielokondygnacyjne wieże, najczęściej o nieparzystej liczbie pięter, oddzielone daszkami wygiętymi ku górze.

Najokazalej prezentują się ustawione na pagórkach, wśród drzew. Ze względu na gabaryty nie wyglądają ładnie ustawione bezpośrednio w stawie.