W sumie istnieje ponad 40 dzikich gatunków lilii wodnych, a większość z nich możemy znaleźć w wodach tropikalnych. Egzotyczne odmiany krzyżuje się z gatunkami rosnącymi na naszej szerokości geograficznej. Następnie wybiera się to potomstwo, u którego dominuje egzotyczna barwa i zimnotrwałość europejskich odmian.

Lilie wodne dostępne są niemalże we wszystkich rozmiarach, kolorach i kształtach. A ich czas kwitnienia przypada na okres od czerwca do września. Pamiętać należy, żeby nie sadzić lilii wodnych w pobliżu źródełek ani fontann, gdyż kropelki wody z nich tryskające opadają na kwiaty, które nie chcą się rozwinąć albo na liście, które ulegają poparzeniu na słońcu.

Aby właściwie zadbać o lilie wodne, powinno się je sadzić na zalecanej każdej odmianie głębokości, np.: grzybienie karłowate na głębokości 20-40 cm, a inne gatunki 50-80 cm. Oprócz tego trzeba sadzić lilie wodne w dużych koszach: na 10 cm długości kłączy potrzebny będzie kosz o średnicy i wysokości 20 cm. Przy pierwszym sadzeniu kosze ustawiamy nieco wyżej, aby pobudzić kwitnienie, a po obfitym rozroście liści i kwiatów, opuszczamy kosze w dół.

Lilie wodne to rośliny ciepłolubne, najlepiej kiedy mają dostęp do promieni słonecznych przez około 5-6 godzin dziennie, a optymalna temperatura wody to 26oC.